Panelákové stínění

Panelákové stínění aneb venkovní rolety do celého paneláku


V letní horko a v zimě zima. Tak by se dal s trochou nadsázky označit život v paneláku. Buďte si jistí, že tyto problémy pravděpodobně trápí ve vašem paneláku úplně všechny. A přitom řešení je tak jednoduché!

Možnost instalace předokenních neboli venkovních rolet na váš byt v paneláku vás pravděpodobně napadla během letní sezóny. Právě to bývá nejčastěji doba, kdy o předokenních roletách začnou naši zákazníci poprvé uvažovat, protože život v panelovém domě bývá při vysokých letních teplotách nesnesitelný. Mezi další silné argumenty pro pořízení venkovních rolet bývá zajištění bezpečí proti nežádoucímu přístupu přes balkón nebo okno, výrazné omezení hluku z ulice, zamezení pohledům cizích osob z protějšího domu nebo v přízemí kolemjdoucích, stejně tak jako úspora nákladů za vytápění v zimě. Proto předokenní rolety jsou skvělou investicí, ať už bydlíte v paneláku v Praze nebo v Plzni.

Navrhněte možnost pořízení venkovních rolet vašemu SVJ nebo BD. Rádi se osobně některého z jednání zúčástníme, vysvětlíme všechny přínosy, postup instalace a zodpovíme všechny vaše případné dotazy k problematice stínící techniky.

Když už je řeč o nesnesitelných letních teplotách v paneláku, možná Vás hned napadne řešení jménem klimatizace. Montáž klimatizace je však v panelových domech velmi problematická. Je to spíše výjimka, pokud družstvo povolí její instalaci například přes lodžii. Cesta k účinnému zastínění a ochlazení interiéru vede podle našich zkušeností jednoznačně přes montáž předokenní rolety do paneláku. Po stáhnutí rolety se sluneční paprsky nedostanou k okenní tabuli a nemohou skrz ni zahřívat interiér a je po problému.

Právě to je velký rozdíl mezi instalací vnitřních žaluzií a venkovních rolet. Vnitřní žaluzie sice zabrání vnikání slunečních paprsků do vnitřního prostoru, ale nezabrání ohřívání okenní tabule. Slunce intenzivně rozpálí vnitřní žaluzie tak, že dokáže teplem vyhřívat Váš byt i dlouhé hodiny poté, kdy slunce přestane pálit. Výsledek při použití vnitřních žaluzií je pak takový, že místo aby se byt chladil, se naopak zahřívá i po západu slunce.


Proč si pořídit venkovní rolety do vašeho bytu?


Hlavním argumentem pro instalaci venkovních rolet u paneláku je jejich odolnost proti větru. Ten bývá velmi silný, zvláště pokud bydlíte ve vyšších patrech. Z tohoto důvodu není montáž venkovních žaluzií úplně nejvhodnější. Vlivem větru mívají venkovní žaluzie tendenci chrastit. Při silném větru může dokonce dojít k jejich trvalému poškození. Tato nevýhoda je dána jejich konstrukcí. Jednotlivé lamely nejsou pevně spojené. Po stranách jsou volně vedeny lanky nebo v liště, a pouze visí v žebříčcích. Ty jim nedávají takovou pevnost vedení. Oproti tomu u rolet jsou jednotlivé lamely spojené takzvanými zámky po celé výšce pancíře.

3 další důležité argumenty pro pořízení venkovních rolet do bytu


Pojďme se společně podívat na to, jak vám pomůžou venkovní rolety vyřešit 3 velké problémy. Těmi jsou horko v létě v bytě, úspora energií v zimě a vysoká inflace znehodnucující vaše úspory.

S pohonem nebo na ruční ovládání?


Nejčastějšími variantami ovládání předokenních rolet je ruční pomocí popruhu/šňůry nebo elektrické ovládání s motorem. Tam lze vybrat místní tlačítko u okna nebo dálkový ovladač, případně ovládat pomocí telefonu. Ne vždy však lze ruční ovládání realizovat. To vyhodnotí až zaměřovací technik na místě. Záleží na tom, kolik místa zůstalo kolem rámu okna po zateplení fasády.

Jakákoliv manipulace či vrtání do zateplení je obvykle vyloučená, protože by tím družstvo přišlo o záruku na celou fasádu. Toto je to třeba brát v úvahu. Někdy bývají technici, ve snaze ušetřit za montáž roletového motoru, klienty "tlačeni" do zásahu do fasády. Seriozní realizační firma se tomuto zásahu vyhne. Nebude riskovat reklamaci ze strany družstva či společenství vlastníků při problémech se zatékáním do fasády.

Jako významný výrobce venkovních rolet delší dobu registrujeme, že stále více obyvatelů bytů dává přednost roletám s motorovým pohonem. Nejen kvůli svému pohodlí, ale zároveň zohledňují skutečnost, že roletový motor je daleko šetrnější vůči roletě samotné. Tím se zvyšuje životnost rolety. Motor zabírá stále stejnou silou a dojezd rolety do koncových poloh je šetrný. Lamely nemusí čelit nepravidelnému tlaku, který vzniká při ruční manipulaci. Rozdílnost způsobu manipulace vidíme i u jednotlivých obyvatel bytu. Muži mívají více síly, takže vytahují a spouštějí roletu rychleji. Děti pak mívají tendenci spouštět rolety stylem "sešupu", což způsobuje nejen zbytečný hluk, ale i zvýšené opotřebení.

Družstvo versus nájemník


Podle našich zkušeností bývá ve většině případů jednání s družstvem bezproblémové. Družstvo nebrání montáži venkovních rolet, protože si je samotné vědomo výhod tohoto řešení, které výrazně zvyšuje komfort bydlení všech členů. Pravidelně si však klade za podmínku, aby byly venkovní rolety v celém domě řešeny v jednotné barvě a nedocházelo k zásahům do fasády. Často se podobné realizace řeší na domovních schůzích a výbor nebo předseda družstva chtějí znát i technické detaily způsobu realizace.

Proto jsme připraveni aktivně vstoupit do jednání s družstvem a případně se účastnit diskuze ohledně přínosu venkovních rolet pro jednotlivé obyvatele domu. To samozřejmě nájemníkovi výrazně pomůže v hájení jeho pozice a přání. Naše společnost Almma s.r.o. je členem Svazu podnikatelů ve stínící technice, takže jsme ověřená firma v oboru a dodržujeme veškeré evropské normy.

Družstvo a hromadná objednávka


Ne vždy se stává, že s nápadem pořídit venkovní rolety přijde jediná rodina. Většinou přehříváním interiéru trpí všichni, zejména ti, kdo mají byt orientovaný na jih či jihozápad. Jednotlivé rodiny nebo členové o tom spolu navzájem mluví a vyvolají na domovní schůzi debatu, zda by bylo možné to řešit hromadnou montáží.

Z praxe existuje několik variant dalšího postupu. Někdy to družstvo celé zorganizuje, vybere dodavatele a celé to zaplatí. Stává se totiž, že už mají hotovou fasádu, okna, opravu střechy i rekonstrukci výtahu a ve fondu oprav zbývají peníze, které mohou uvolnit na tento účel.

Někdy družstvo působí jako prostředník a platbu za rolety nechává na jednotlivých nájemnících. V tomto případě pořád dostává množstevní slevu za hromadnou objednávku. Domovní schůze někdy v podobných situacích mívá rušný průběh, protože ne každý rolety chce, anebo na ně prostě nemá dostatek hotovosti. To není žádný problém, venkovní rolety nepůsobí na fasádě nijak rušivě, takže není výjimkou, že se osazuje jenom část bytů.

Ve třetí variantě družstvo schválí individuální montáž, ale dál se už nestará. Pak si realizaci řeší každý majitel bytu individuálně.

Jak hlasovat o instalaci předokenních rolet na Váš panelák v době epidemie Covid-19?


Pravděpodobně jste si při čtení výhod předokenních rolet říkali, že je škoda, že se nyní Vaše BD nebo SVJ neschází a nemůžete tento projekt odhlasovat. Rádi bychom Vám ukázali způsob, jakým mohou nyní SVJ o instalaci venkovních rolet hlasovat. Hlasování BD je nyní v přípravě. Na internetovém portálu Sousede.cz naleznete nyní návod, jak můžete hlasovat online. Je to jednoduché a samozřejmě právně uznatelné.

Články k tématu:

https://www.sousede.cz/magazin/clanek/jak-hlasovat-mimo-shromazdeni-listinne-nebo-elektronicky/1065
https://poradna.sousede.cz/category/online-hlase

Videonávody

Jak dlouho to trvá


Pokud se družstvo rozhodne pro hromadnou montáž, je třeba počítat s tím, že naši technici průměrně zvládnou za den nainstalovat venkovní rolety zhruba do čtyř bytů. Odhadem – montáž rolet v jednom bytě trvá asi dvě až tři hodiny. Od velikosti bytů a jejich množství v domě se pak odvíjí i celková délka instalace rolet.

Postup realizace je u většiny instalací podobný. Po prvotní kalkulaci čeká obyvatele panelového domu návštěva technika a přesné zaměření, což může trvat podle velikosti domu zhruba tři dny. Poté technik zhotoví přesnou kalkulaci. Po jejím odsouhlasení a podpisu smlouvy následuje asi třítýdenní prodleva, během které se venkovní rolety vyrábějí na míru. Pak už následuje montáž. V této fázi je nejdůležitější souhra s nájemníky, aby v domluvené době montáže byli doma a nezdržovali tak průběh celé "operace".

Hlavní přednosti venkovních rolet


 • úspora energie při vytápění v zimě – tepelná pohoda se zvyšuje o 2–4 °C (při zvýšení tepla při vytápění bytu se uvádí, že každý stupeň navíc stojí 6 % energie navíc)
 • snížení teploty v horkém létě – teplota v bytě se snižuje až o 10 stupňů, není tedy třeba instalovat klimatizaci
 • chrání před vnějším hlukem, zvláště na rušných ulicích
 • chrání před přírodními vlivy, větrem, deštěm, kroupami
 • chrání před zloději, zabraňuje vniknutí cizí osoby
 • ochrana soukromí před pohledy z venčí
 • díky perforacím venkovních rolet je možné větrání
 • v kombinaci se stítí proti hmyzu ochrání před hmyzem
 • pořízením venkovních rolet navyšujete hodnotu svého bydlení

Nechte si od nás zdarma spočítat předběžnou a nezávaznou cenovou nabídku

 

  Potřebujete pomoci s vyplněním této nezávazné cenové kalkulace?
  Zanechte nám na sebe telefonní číslo a my vám rádi pomůžeme.

   Orientační rozměry rolet v cm

   Pokud nevíte, uveďte přibližné rozměry, jedná se o orientační kalkulaci.
   šířka a výška

   x , počet
   x , počet
   x , počet + x , počet
   x , počet
   x , počet

   Způsob ovládání rolet

   ManuálníElektropohonObě varianty

   Kontakt, místo realizace   Poznámka / další specifikace


   Přiložit nákres (max.5mb)

   Souhlasím se zpracováním osobních údajů
   Svůj souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely vypracování a evidence cenové nabídky a zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti produktů stínicí techniky a garážových vrat (v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů) uděluji dobrovolně a můžu jej kdykoli odvolat písemně na e-mail almma@almma.cz nebo poštou na adresu společnosti Almma s.r.o., Příbramská 1945, 26301 Dobříš nebo prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé e-mailové kampani.

   Přečtěte si podmínky

   Finální kalkulace bude vytvořena na základě konzultace a přesného zaměření naším pracovníkem.

   Veškeré realizace prováděla Almma s.r.o.

   Vybrané realizace