Venkovní rolety do pergoly

 

Venkovní rolety do pergoly

Pergola je v létě nezastupitelná, stává se centrem rodinného života mimo dům. Jenže ne vždy je počasí ideální. Často fouká vítr, nebo intenzivně svítí slunce. Venkovní roleta do pergoly může prostor částečně nebo úplně uzavřít a uchránit před vnějšími vlivy. V takovém případě nabídne velmi útulné posezení pro setkávání s rodinou a přáteli. V zimě ji můžete uzavřít úplně a získáte tím úložný prostor pro zahradní techniku, nábytek a vůbec na cokoliv pomyslíte.

Hlavně proti větru, slunci i dešti

Pergola bývá většinou umístěna přímo u domu, tedy rozšiřuje obývací prostory. Představte si tedy takovou konstrukci, která je z jedné strany přilehlá k rodinnému domu. Ze zbývajících tří stran je častým požadavkem ze strany zákazníka uzavřít pergolu tak, aby se vytvořilo závětří. V praxi to funguje obvykle tak, že se rodina podvečer sejde a společně griluje nebo sedí u krbu. Při náhlé změně počasí jistě uvítá možnost si prostor z jedné nebo více stran uzavřít a díky tomu nerušeně pokračovat v příjemném večeru. Počasí je nevyžene a mohou setkání podstatně prodloužit.

Každá instalace venkovních rolet je jiná. Například se poměrně často stává, že je pergola postavená tak, že jí svírají dvě zdi, a pak po zavření dvou zbývajících vznikne úplně uzavřený prostor. Ten můžete využít pro uskladnění venkovního nábytku v zimních měsících. Po zatažení rolet vznikne bezpečný prostor, který odolá nejen povětrnostním vlivům ale i zlodějům.

Dřeva se nemusíte bát

Mnozí se obávají toho, že jejich pergoly postavené ze dřeva nejsou pro instalaci venkovních rolet vhodné. Obávají se, že by se dřevo mohlo časem kroutit a praskat. Kladou si otázku, zda budou pevné hliníkové rolety na této konstrukci držet. Mohou být v klidu. U našich realizací jsme se s problémem u venkovních rolet vlivem „pracující dřevěné konstrukce“ ještě nesetkali. Spíše se musí řešit případy, kdy při stavbě pergoly nebyly dodrženy pravé úhly. Vzhledem k tomu, že roletu je třeba montovat do roviny, je potřeba na místě improvizovat a někdy dřevěnou konstrukci „poopravit“. Občas je nutné některou z jejích součástí vypodložit nebo jinak upravit.

Tři možnosti montáže venkovních rolet

Záleží na zákazníkovi, jakým způsobem bude chtít předokenní (venkovní) rolety na pergolu namontovat. V zásadě jsou na výběr tři možnosti. Buď se venkovní rolety na pergoly namontují z vnitřní strany, takže je roletový box skrytý uvnitř pergoly. Při druhé variantě je roleta umístěna stejně, jen z vnější strany. Pak je roletový box viditelný z venku. Třetí možností je vestavět předokenní roletu mezi stojiny pergoly. Je třeba počítat s tím, že o hmotu schránky se fyzicky a pohledově zmenší otvor na výšku. Každopádně je třeba konzultovat s technikem, která z variant je stavebně nejoptimálnější a nejjednodušší. Přesnou cenu venkovní rolety do pergoly proto není možné určit jen po zadání rozměrů. Orientační nabídku lze získat po vyplnění Kalkulace na našich stránkách. Ale až po návštěvě technika je možné určit optimální způsob montáže a tedy konečnou cenu.

Jaká venkovní roleta na pergolu se používá

Pro zastínění se nejčastěji používají venkovní rolety do pergoly pro dodatečnou montáž Finalm, jejichž schránka je viditelná. Je li potřeba udržet oblou lini venkovní schránky při použití kulatého profilu dřeva, zákazníkům pak doporučujeme venkovní rolety s pohledovou schránkou Modalm nebo Rotalm. Ovládání se řeší ručně popruhem či šňůrou, anebo elektricky pomocí motoru ovládaného dálkovým ovladačem. Na rozdíl od okenních venkovních rolet se používají trochu větší lamely, protože je třeba, aby dobře odolávaly větru. Většinou se používá větší výška lamely 43 milimetrů,  někdy se volí výška lamely až 52 milimetrů. O volbě typu lamely rozhoduje celková plocha rolety a také síla větru, který může v daném místě na roletu působit.

Barevné provedení venkovních rolet v pergole

Spektrum barev je stejné jako u rolet montovaných na okna.  Někdo volí roletu v barvě dřeva tak, aby splynula s pergolou. Někdo dává přednost barvě bílé podle rámu oken a někdo volí neutrální stříbrnou. Záleží jen na preferencích jednotlivých zákazníků.