I vzhled může být důležitý při volbě mezi roletami a žaluziemi

Venkovní žaluzie
Rozhodujete se zda venkovní rolety nebo žaluzie?
17.2.2022
Roleta den a noc
Dá se přes rolety vidět ven?
26.9.2022
Venkovní žaluzie
Rozhodujete se zda venkovní rolety nebo žaluzie?
17.2.2022
Roleta den a noc
Dá se přes rolety vidět ven?
26.9.2022

I vzhled může být důležitý faktor při volbě mezi roletami a žaluziemi

Není velkým tajemstvím, že za většinou našich voleb zda si něco pořídit nebo ne hraje klíčovou roli také vzhled. Pokud jde o novostavbu nebo projekt, může mít investor klíčové rozhodnutí před projektanty a architekty.

Jak tedy rozhodnout mezi roletami a žaluziemi čistě na úrovni vzhledu?

Vzhled venkovních rolet

Začneme u venkovních rolet. Venkovní rolety tvoří jednotlivé lamely, které jsou zpravidla vyplněny polyuretanovou pěnou za účelem vyšší pevnosti celé konstrukce. Lamely jsou vzájemně spojené do zámků a vytahují se do roletové schránky. Roletová schránka může být buď viditelná nebo zaomítnutá.

Náskok má ten, kdo se roletami počítá již ve fázi projektu. V takovém případě se dá nad okno připravit roletový překlad nebo přichystat skrytou schránku pod zateplení a omítku. Druhé řešení je určené pro dodatečnou montáž rolet na již hotovou stavbu.  Při této realizaci je nutné počítat s tím, že roletová schránka bude vidět a že si pro sebe sebere malou část ze světelnosti oken – nicméně ne tolik, jako venkovní žaluzie. Roletovou schránku pro vás připravujeme ve třech variantách – v základní se zkosenou hranou, ve čtvrtkulaté variantě nebo s půlkulatou schránkou.

venkovní žaluzie

Vzhled venkovních žaluzií

Žaluzie jsou na první pohled rozpoznatelné podle jednotlivých lamel, které jsou osazeny do textilního žebříčku. Ten je obdobný jako u vnitřních horizontálních žaluzií, které zná v podstatě každý. V případě venkovních žaluzií jsou samozřejmě masivnější a pevnější. Také u venkovních žaluzií jde jejich vzhled přizpůsobit širokou barevnou škálou lamel, do které patří také imitace dřeva. Asi nejdůležitější volbou u venkovních žaluzií je typ lamely. Nejžádanějšími typy lamel jsou lamely typu „S“ nebo „Z“ a také základní varianta „C“. Varianta „F“ se používá v místech, kde je potřeba menší schránky. Žaluzie by měla být opatřená krycím plechem nebo být součástí nějakého systému, který je překryt omítkou.

Obdobně jako u venkovních rolet platí, že je jednodušší počítat se žaluziemi už ve fázi projektu.  Pak stačí si připravit překlady pro žaluzie. Pokud budete mít zájem o instalaci žaluzií dodatečně, je nutné vědět o vyšším krycím plechu, protože žaluziové lamely se při vytahování skládají na sebe a složený paket zabere na výšku více místa, než srolovaný roletový nábal. Lamely jsou vedeny nejčastěji ve vodicích lištách, ale je možno použít i ocelová lanka.

Klíčovou vlastností u venkovních žaluzií je polohování lamel. Nakláněním pak můžete plynule měnit množství procházejícího světla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Montáž zdarma lze uplatnit pouze při uzavírání nové smlouvy na venkovní rolety, venkovní žaluzie a screenové rolety. Na již uzavřené smlouvy nelze akci využít. Jednotlivé slevové akce není možné kombinovat. Akce platí při objednání zakázky a zaplacení zálohy do 31. 3. 2024. Montáž zakázky musí být provedena nejdéle do 31. 5. 2024.