Venkovní žaluzie

Jsou venkovní žaluzie pro vás tím ideálním stíněním?

 

Mezi jeden z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují venkovní žaluzie, patří plynulá regulace světla v designově zajímavém provedení a také významná tepelná regulace v létě – ochlazování interiéru. Třešničkou na dortu je potom pohodlné dálkové ovládání stínění vašeho interiéru.

Také se vám líbí venkovní žaluzie, ale nevíte, jestli jsou ve vašem případě vhodným řešením? Zkusme se společně podrobněji podívat na fakta, která vám mohou pomoci při rozhodování. Probereme to ze všech stran a na konci si uděláte sami svůj názor.

Základní popis venkovních žaluzií je, že jsou exteriérový stínící prvek, kterým plynule pomocí naklápění hliníkových lamel regulujeme světlo a tím i teplo, které se dovnitř místností dostává zvenčí přes okna a prosklené plochy.

Venkovní žaluzie najdou své využití zejména u rodinných domů, administrativních budov a v některých případech i u jiných objektů, jako jsou například výrobní haly. Často bývají promyšleně montovány na nízkoenergetické domy nebo na pasivní domy a stávají se jakýmsi standardem novostaveb.

 

Výhody venkovní žaluzie

 • v místnosti pomocí venkovní žaluzie plynule regulujeme světlo a teplo
 • ochrana oken před deštěm a sněhem
 • při zatažení nebo správném naklopení lamel chrání i naše soukromí
 • úspora za klimatizaci v létě – zatažená venkovní žaluzie ochladí místnost až o 10 stupňů Celsia
 • významně nebrání větrání
 • venkovní žaluzii můžeme vytáhnout a bez problémů umýt prosklenou plochu
 • je v podstatě bezúdržbová
 • na fasádě vynikne jako hezký doplňující designový prvek

 

Nevýhody venkovní žaluzie

 • není tak odolná proti větru jako venkovní roleta
 • nemá bezpečnostní funkci a nechrání před vniknutím zvenčí
 • ochrana soukromí není stoprocentní, pokud se někdo dostane přímo k venkovní žaluzii, může si lamely rozevřít a nahlédnout dovnitř

 

Co rozhodně nedělá venkovní žaluzii dobře je vítr. Pokud čelí váš dům silným náporům větru, raději si venkovní žaluzie nepořizujte, zbytečně byste byli zklamaní, protože by opakovaně docházelo k jejich poškození. V takovém případě se podívejte spíše po venkovních roletách nebo jiném druhu stínění.

 

Pokud je silný vítr jen občasným problémem, je vhodné žaluzie při sílícím větru vytáhnout nahoru a spustit je dolů až po jeho odeznění. V tomto vám práci dost ulehčí větrné čidlo, které bývá nainstalováno společně s motorem. Větrné čidlo zajistí vytažení žaluzií včas i jejich následné spuštění a předchází tak nevratnému poškození žaluzie.

 

Máte li rodinný dům a stále uvažujete nad venkovními žaluziemi, určitě stojí všechny výhody venkovní žaluzie, o kterých jsme psali výše, za zvážení. Většina našich zákazníků si je pořizuje právě na rodinný dům. Kdybyste se jich zeptali na recenzi venkovních žaluzií, nepochybně by se shodli, že díky nim mají daleko lepší tepelný i světelný komfort a že si oblíbili i jejich typický design, který je při vstupu do domu vítá.

 

V případě panelových domů instalaci venkovních žaluzií spíše nedoporučujeme. Nejen ve vyšších patrech se vítr do oken opírá silně a mohly by se tím poničit. Pokud byste měli v plánu tomu předejít instalací větrného čidla, mohli byste až tragikomicky žít tak, že by se vám před okny neustále samy vytahovaly a zatahovaly venkovní žaluzie. Nešlo by přitom o poruchu, pouze o reakci na vítr. Pro panelové domy doporučujeme spíše venkovní rolety.

 

A jak je na tom pergola nebo jiné přístřešky či altány? Hodí se na ně venkovní žaluzie? Upřímně moc ne. Na pergolu je daleko praktičtější namontovat jiný druh stínění, zejména venkovní nebo screenové rolety. Při použití venkovních žaluzií by zde byl opět problém s větrem. Navíc při zatažení rolet vytvoříme při nepřízni počasí z pergoly zcela uzavřený prostor, což by se nám s venkovními žaluziemi nepodařilo.

 

Někdo si může říct, proč si pořizovat žaluzie venkovní, když si ke stínění stačí pořídit žaluzie vnitřní. Zde je na místě si uvědomit zásadní rozdíl, který mezi nimi je. Venkovní žaluzie umístěné před oknem nám v létě odstíní teplo a v místnosti se příjemně ochladí. Vnitřní žaluzie za sklem jsou letním sluncem ohřívané přes okno jako přes lupu, až jsou někdy žhavé, a v místnosti se už v tak horkém počasí ještě otepluje. Dodejme, že vnitřní žaluzie nám mohou poškodit děti nebo domácí mazlíčci (kočky jsou v tom přebornice). Venkovní žaluzie jsou mnohem pevnější a odolnější.

 

Pokud zvážíte všechna pro a proti, která ve vašem případě hrají roli, a rozhodnete se pro naše venkovní žaluzie, přijde na řadu výběr vhodného druhu montáže. Existuje více variant montáží a každá stavební firma má své odlišné postupy. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že existují

 • „montáže podomítkové“
 • „montáže dodatečné“, pohledové“ neboli „přiznané“

 

V případě montáže podomítkové bylo počítáno s venkovními žaluziemi předem v rámci projektu nebo rekonstrukce a jsou skryté pod omítkou. Schránkou na venkovní žaluzie v tomto případě je například buď tzv. „krycí plech“ nebo tzv. „purenitový box.“ To je schránka na žaluzie z purenitu, speciálního materiálu, který má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a je voděodolný. U podomítkových montáží žaluzie při vytažení nebudou nijak zasahovat do okenní tabule. Nutné přípravy předem se vyplatí, protože i napohled je toto řešení velmi elegantní, nikde nic neční, vše je v propojené v kompaktní celek.

 

Necháváte-li si venkovní žaluzie namontovat dodatečně na dům, který je již hotový včetně fasády, použijeme dodatečnou montáž. Schránku se žaluziemi budete mít namontovanou zvenčí před okno a vyberete si esteticky ladící tzv. „pohledový krycí plech,“ kterým bude schránka zvenčí překryta. Počítejte s tím, že několik centimetrů schránky vám zasáhne do okenní tabule (malinko se tím sníží světlá výška okna) a zevnitř těch pár centimetrů uvidíte. Pokud byste se někdy setkali s pojmem přiznaná montáž, jedná se o tento typ řešení. Přiznanou montáž vidíme pohledem a to může být pro nás mnemotechnická pomůcka, pokud pro ni někdo použije pojem pohledová montáž. I dodatečná montáž je při správném provedení elegantní a příjemná na pohled, podívejte se na fotografie našich realizací.

 

Také dáme před montáží hlavy dohromady, jaké vybrat venkovní žaluzie. Na našich stránkách se dočtete i s ilustračními obrázky o čtyřech typech lamel mezi kterými je možné volit:

 • venkovní žaluzie s lamelami typu Z – zastiňují nejlépe
 • venkovní žaluzie s lamelami typu S – stejné jako typ Z, liší se pouze designem
 • venkovní žaluzie s lamelami typu C – cenově výhodnější, ale nedosahují úplného zatemnění
 • venkovní žaluzie s lamelami typu F – odlehčený typ podobný typu C, používají se, aby se žaluzie vešla lépe do schránky, lamely jsou bez postranního „pertlu“ (záhybu), proto vytvářejí menší paket (sklad, nábal), tuto výhodu je však dobré vzít v potaz i společně s nevýhodou – nižší odolností proti větru

 

K montáži žaluzií patří neodmyslitelně jejich ovládání. Vyberete si ze tří variant:

 • elektrické dálkové ovládání
 • elektrické ovládání pomocí přepínače na stěně u okna v interiéru
 • ruční ovládání pomocí kliky

 

Ruční ovládání obvykle nedoporučujeme. Klikou se musí hodně točit, aby se venkovní žaluzie úplně vytáhly. To člověka časem omrzí a nevytahuje pak žaluzie úplně a připravuje se o hezký výhled.

 

Přepínač na stěně u okna je vnitřní tlačítko s časovačem. Je na něm malý digitální displej, kde můžeme i nastavit časy vytahování a stahování venkovních žaluzií, například podle západu a východu slunce.

 

Vyznavače moderní technologie jistě nadchne možnost ovládat venkovní žaluzie přes mobilní telefon. Přes mobilní aplikace pro Android nebo Apple můžete ovládat chytrou řídící jednotku, která má mimo jiné předprogramovanou sluneční křivku na 100 let dopředu. Lze nastavit různé časy otevírání a zavírání žaluzií, také je na dálku odkudkoliv zkontrolujeme, otevřeme nebo zavřeme podle počasí a dokonce mohou venkovní žaluzie fungovat v rámci tzv. „security programu“ samy, když budete na dovolené. Budou se otevírat, zavírat, vytahovat a stahovat samykaždý den v trochu jiném čase a budit zdání, že jste doma.

 

Víme, že to není úplně jednoduché vzít v potaz všechny faktory, dostupné informace a rozhodnout se pro venkovní žaluzie nebo je zamítnout a uvažovat nad jinými produkty. Ale můžete věřit našim dlouholetým zkušenostem. Rádi vám poradíme, vše vysvětlíme a uděláme z naší strany vše proto, abyste si mohli vybrat dobře. Volejte, pište, vyzkoušejte si naši nezávaznou cenovou nabídku.Podívejte se i na fotky našich realizací a na video recenzivenkovních žaluzií od našeho zákazníka. Věříme, že vás budou inspirovat.