Venkovní rolety do okenVenkovní rolety jsou dnes již hojně využívanou variantou zatemnění. Jde sice o variantu dražší, ale když po letech přijde na vyúčtování, zjistí každý zákazník, že výrazně ušetřil. Dnes se venkovní rolety na okna dají namontovat na téměř všechny typy staveb. Je vždy důležité mít jasnou představu, co od rolet očekáváte.

Venkovní roleta na okno ušetří energii v zimě i v létě

Ačkoliv konkrétní čísla nikdo nezměřil, protože to není úplně jednoduché, je prokazatelné, že zavřená venkovní roleta do oken ušetří v zimě energii za vytápění. Velikost úspory záleží na velikosti okna. Rozdíl teplot v místnosti se zavřenou venkovní roletou na oknech a bez ní může být 2 až 4 stupně Celsia.  Zavřená venkovní roleta na okně vytvoří vzduchovou mezeru mezi roletou a oknem. Studený vzduch z venku neochlazuje okenní tabuli a ta následně vzduch v místnosti.

V létě pak zavřená venkovní roleta na okně zabraňuje pronikání slunečních paprsků do interiéru. Nedochází tak k ohřívání interiéru ani skla okna. Roleta tak šetří náklady na pořízení a provoz klimatizace.

Venkovní roleta do okna je úspornější než žaluzie

Předokenní rolety jsou složeny z jednotlivých lamel vypěněných PUR pěnou. PUR pěna zajišťuje konstrukční stabilitu venkovní rolety, ale také zlepšuje tepelně a zvukově izolační vlastnosti rolety. Při zavření rolety do sebe jednotlivé lamely pevně zapadnou a mezi oknem a roletou vznikne vzduchová mezera. Naproti tomu venkovní žaluzie jsou složeny z jednotlivých lamel, vyrobených z hliníkového plechu o síle 1,5 nebo 2mm, bez tepelně izolační vrstvy. Jednotlivé lamely lze naklápět a při zavření se na sebe volně položí. I po zavření žaluzie může studený vzduch snadno pronikat k oknu, ochlazovat sklo a jeho prostřednictvím i vzduch v místnosti.

Výhody venkovních rolet do oken

  • Úspora energie – v zimě zavřená hliníková roleta na okně zabraňuje úniku tepla z místnosti, v létě zabraňuje přehřívání interiéru
  • Kvalitní materiál – v současné době se venkovní rolety na okna vyrábějí z kvalitních materiálů a životnost rolet je v řádech desítek let. Pořízením hliníkových rolet na okna se zvyšuje užitná hodnota celé nemovitosti
  • Bezpečnost – uzavřená venkovní roleta na okně je pro nevítané návštěvníky další překážka, kterou musí překonat. Většinu z nich odradí a raději půjdou někam, kde toto zabezpečení nebude.
  • Komfort – rolety na oknech lze ovládat několika způsoby. Ruční ovládání je nejjednodušší a nejméně finančně nákladné ovládání rolet. Komfortnější ovládání motorem má několik variant. Roletu lze ovládat tlačítkem umístěným přímo u okna, dálkovým ovladačem, telefonem nebo zapojením do inteligentní domácnosti.
  • Zatemnění místnosti – zavřená roleta dokáže v místnosti vytvořit úplnou tmu. Zamezí pronikání světla z pouličního osvětlení i ranních slunečních paprsků.
  • Variabilita – venkovní rolety na okna se dají nainstalovat téměř na každou stavbu. Pro novostavby, kde je pro rolety příprava, jsou určeny rolety na okna se skrytou schránkou. Pro již hotové stavby jsou určeny rolety s viditelnou schránkou. Zde můžeme vybírat z několika typů schránek. Roletu je možno montovat na dřevěná, hliníková i plastová okna. Lze ji namontovat na rám okna i na fasádu.

Venkovní rolety do okenBezrámová okna nejsou problém

Ano, i u tohoto typu oken je možné venkovní rolety instalovat. Je zde ovšem nutná speciální příprava pro  montáž. Je nutné připravit kotvící body. Přípravu je vhodné konzultovat s technikem již ve fázi projektu. Technik řekne jak kotvící body připravit. Následně se kotvení rolet provádí do boku do předem připravených kotevních bodů.

Určitě je na závěr dobré zdůraznit, že základem všeho, je výběr spolehlivé realizační firmy. Venkovní rolety na okna jsou dlouhodobou investicí, a proto je výběr správné společnosti tím nejdůležitějším aspektem. V hodnotících kritériích při výběru realizační firmy by kromě ceny instalace, měly být zahrnuty také zkušenosti a reference na vybranou firmu.

Rolety na balkón dávají smysl

Umístění venkovních rolet na balkon dává smysl. Přes balkón je byt dobře přístupný a proto uzavřením rolety získává váš byt základní zabezpečení.