typy venkovních žaluzií

 

Stínící technika se čím dál více stává nedílnou součástí každé domácnosti. Nejen že každému majiteli pomůže od ostrého slunce, ale dnešní stínící technika už dokáže ušetřit i pěkných pár tisící ročně. V tomto článku se zaměříme na venkovní žaluzie, které se dají namontovat v mnoha variantách. Ty vám nyní představíme, abyste i vy měli lepší přehled o tom, co je v současné době na trhu. A že toho není málo.

Předem je dobré říct, že všechny uvedené varianty schránek, lamel, ovládání a barev je možné společně kombinovat. Nemáte tedy svázané ruce například tím, že byste k pohledové schránce mohli využít jen lamely typu C-80 s motorovým ovládáním na místní tlačítko, a to celé v antracitové barvě. Můžete kombinovat, jak se vám jen zachce, ale vždy radíme jednu věc. Proberte vše s odborníkem, protože ten už při prvním pohledu na fasádu bude vědět, co vám nejlépe doporučit.

Schránky rozdělujeme do tří kategorií

Ještě jste se nikdy nesetkali s montáží schránky venkovních žaluzií? Tak je důležité si říct, že jednotlivé kategorie se rozdělují podle toho, v jaké fázi stavby si necháte schránku instalovat. Celkově rozdělujeme schránky do tří kategorií, respektive existují tři typy instalace těchto schránek. Jedná se o typ bez krycího plechu, s podomítkovým plechem nebo s pohledovým krycím plechem.

U typu bez krycího plechu je jasné, že se s pořízením žaluzií počítalo už v projektové fázi stavby. V tomto připraveném místě je nad okny připraven žaluziový překlad s vybráním pro umístění žaluzie. Je zde potřeba místo o velikosti 14 cm. Cokoliv méně by znamenalo, že vaše schránka bude pohledová. Nicméně toto řešení, které je zaneseno do projektu už v jeho prvopočátku, je jistě tou nejelegantnější variantou. Nikterak to neruší vzhled stavby a schránka nezasahuje do okna.

Pokud tento prostorpřipraven není, nic se neděje. Vše vám připravíme my. V takovém případě se schránka namontuje pod fasádu už při samotné stavbě. Schránky jsou vyrobeny buď z hliníkového plechu nebo z materiálu purenit, což je materiál, který by se dal popsat jako nenasákavá dřevotříska. Z jednoho z těchto dvou materiálů se tedy připraví schránka, která se následně zaomítne. V případě potřeby se žaluzie vytahují do schránky umístěné pod omítku, a proto se tato varianta nazývá podomítková.

Poslední varianta venkovních žaluzií je vzhledově nejvýraznější. Jedná se o typ s pohledovým krycím plechem. Tento způsob instalace se využívá, pokud chcete své bydlení dodatečně opatřit venkovními žaluziemi. Konkrétně se připraví plech ve tvaru písmene L, který se namontuje před okno. Do tohoto krytu se následně instaluje schránka, ve které se žaluzie schovávají. Kus krycího plechu pak ve většině případů zasahuje i do samotného okna. Při pohledu zevnitř budovy je tedy spodní část plechu vidět.

Je tedy vždy vhodné si dopředu rozmyslet, zda pro vás má stínící technika smysl. A dnes už můžeme s jistotou tvrdit, že určitě má. Jde totiž o výrazný kus stavby, který výrazně ovlivní vzhled vašeho domu nebo bytu. Navíc žaluzie disponují vlastnostmi, které vám v konečném účtování dokáží ušetřit několik tisíc korun ročně a navíc zpříjemnit pobyt v místnosti.

Lamely rozlišujeme podle písmen

Jednotlivé typy lamel se odlišují podle svého tvaru. V závislosti na tom mají také rozdílné vlastnosti a jsou různě velké. Záleží tedy například na tom, kolik prostoru ve schránce máme nebo jestli chceme, aby nám lamely více či méně stínily. Vždy je u žaluzií dobré doplnit celé zařízení o větrné a sluneční čidlo. To nám žaluzie v určitém smyslu chrání, protože na základě upozornění můžeme žaluzie vytáhnout. Teď už se podívejme na jednotlivé typy lamel.

V základu jsou v nabídce lamely typu C. U tohoto typu jsou jisté odlišnosti v konstrukci. A proto například oproti typu Z je možné naklápět lamely na obě strany. To nicméně způsobuje jejich horší funkčnost při zatemnění. Lamely typu C se nejčastěji používají ve variantě C-80.

V další fázi si můžeme vybírat mezi lamelami typu Z a S. “Zetkové“ lamely jsou využívány především z toho důvodu, že lépe zatemní prostor. Je to způsobeno tím, že při úplném dovření do sebe přesně zapadají. V takovém nastavení tedy dokáží vytvořit větší tmu. Nejčastěji tento typ najdete ve velikostech Z-90. Pokud by prostor ve schránce byl menší, je možné využít typ Z-70.

“Eskové“ žaluzie se od typu Z liší svým atraktivním vzhledem. Jejich funkčnost je stejná a jde tedy o váš osobní vkus. Navíc jsou oba tyto typy vybaveny vlisovanou gumou, která zajištuje snížení hlučnosti při dovření lamel.

Jako poslední si uvedeme lamely typu F. Jedná se o specifický typ, který by se dal popsat jako odlehčenou variantu typu C. Tento typ se využívá v místech, kde v překladu není tolik místa a je tudíž při vytažení žaluzií potřeba menší nábal. Toho je docíleno za pomocí speciální konstrukce jednotlivých lamel, kdy na jejich okrajích nenajdete žádné záhyby. Mínusem tohoto typu je menší odolnost vůči větru.

U vodících lišt je to buď a nebo

Vodící lišty u venkovních žaluzií jsou instalovány pouze ve dvou variantách a vy sami rozhodujete, který typ bude instalován. Pokud jsou vodící lišty dělány v průběhu stavby, tak se využívá podomítkové varianty. Ta se připraví do zateplení, omítne se a je připravena. Není vůbec vidět, a proto je mnohem elegantnější a celá stavba působí velmi celistvě.

V momentě, kdy se s vodícími lištami při přípravě nepočítá a dodělávají se až ex post, tak se instaluje vodící lišta pohledová. Ta je připevněná na rámu okna a je zkrátka vidět. Nicméně i tak se dá provést montáž způsobem, aby výsledek byl esteticky přijatelný.

Poslední variantou je instalace bez vodících lišt. Ta se dnes už moc nedělá, ale v takovém případě se využívá vodící lanko. Tento typ je náchylný na vítr.

Ovládání je především motorové

Zkrátka se dá říci, že klikám odzvonilo. Ačkoliv je možné stále si nechat žaluzie nainstalovat i s tímto starším typem ovládání, tak vzhledem k výrazné nepohodlnosti již není prakticky využíván. Maximálně ho můžeme vidět u žaluzií, které jsou v místnostech, kam se tolik nedostáváme jako garáž nebo sklep.

Nejčastější je tedy ovládání motorové. Tady se pak následně nabízejí dvě varianty, jak motorové ovládání využít.

Prvním typem je umístění místního tlačítka na zdi. Tlačítko se většinou logicky instaluje v domácnosti ke každé žaluzii. U místního tlačítka je pak ještě možné využít tzv. drátové nebo bezdrátové varianty. Drátovou variantu je potřeba dobře promyslet, protože bude třeba vrtat do zdí. U bezdrátové varianty tento problém řešit nemusíte.

Speciální variantou motorového ovládání je potom ovládání pomocí dálkového ovladače. Za pomoci aplikace v telefonu si můžete s žaluziemi hrát přímo ve svém mobilu. Dá se říct, že se jedná o nejpohodlnější variantu ovládání a určitě se jedná o variantu nejpůsobivější, pokud chcete zaujmout vaše budoucí návštěvy. Navíc je možné nastavit, aby se vám žaluzie vytahovaly každé ráno s východem slunce a při západu se zase zatáhly. Nastavení je velké množství, ale jde především o největší pohodlí.

Vše můžete kombinovat podle vlastního uvážení

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak instalace venkovních žaluzií může být pěkná věda. Zvláště pokud vám na tom skutečně záleží a chcete, aby vše bylo perfektní, tak je třeba vše dobře promyslet. Nejvíc potom v momentě, když víte, že vše jde různě kombinovat. Ve výsledku určitě nebudete času, stráveného plánováním, litovat.