Z dnešního pohledu je prakticky nemyslitelné, abychom v oknech neměli něco, co nám ulehčí od ostrého sluníčka, nebo nám pomůže vytvořit soukromí. Neutichající oblibě se pak těší okenní žaluzie. Tento stínící prvek, který se umisťuje na okna,je součástí naších domácností již desítky let. Možná si kladete otázku, proč jsou stále v kurzu, a co nutí zákazníky, aby si vybrali právě žaluzie? Je to jednoduché. Prvním faktorem je určitě jejich pořizovací cena. Ta se za ta léta sice změnila, ale stále se jedná o jeden z levnějších typů stínění. Svou váhu má určitě i jednoduchá instalace nebo lehké ovládání.
Pokud se bavíme o okenních žaluziích, tak je třeba zmínit, že dnes už můžeme využít dvou typů. Jsou tu jak žaluzie interiérové, které jsou nám dobře známé, tak také žaluzie předokenní. Obě plní veskrze stejnou funkci, nicméně jisté odlišnosti bychom nalezli. Struktura obou typů je každopádně stejná. Jsou tvořeny jednotlivými lamelami, které se otáčejí na horizontální ose a brání vniku ostrého slunce do místnosti.
Vnitřní žaluzie jsou vertikální nebo horizontální
U vnitřních žaluzií vždy záleží na tom, jak velký prostor chcete zakrýt. Pokud půjde o francouzská okna, nebo dlouhé prostory, tak budou vhodnější vertikální žaluzie. Naopak u klasických oken jsou horizontální žaluzie klasickou volbou. Pak už se bavíme spíše o designu a struktuře samotných žaluzií. Jestliže se bavíme o ovládání vnitřních žaluzií, tak samozřejmě záleží na tom, zda zvolíte horizontální nebo vertikální. U vertikálních se z největší části využívá ruční ovládání pomocí šňůrky a řetízku. Horizontální mohou být ovládány i motorem prostřednictvím místního tlačítka na zdi nebo klasického ovladače.
U vertikálních žaluzií se můžete těšit na obrovsky široký výběr barev, které mohou být na žaluzie použity. Žaluzie jsou totiž látkové a nelze materiál měnit. Pouze si můžete vybrat strukturu lamel. To znamená, že si můžete vybrat, zda chcete mít látku průhlednou, neprůhlednou nebo úplně blackout. Jsou navíc vhodné do velkých prostor, a proto jsou populární v kancelářských prostorách. Jedná se o levnější druh žaluzií, který navíc perfektně a jednoduše odstíní velkou plochu. Bohužel se tady nemůžeme bavit o nějaké pomoci při ochlazení interiéru.
Horizontální žaluzie se dnes vyrábí naprosto výhradně z hliníkového plechu. Doba, kdy byla populární například imitace dřeva, je pryč. U lidí z oboru dnes převažuje názor, že takové provedení působí spíše lacině. V případě těchto žaluzií se taktéž doporučuje vynechat tmavší barvy. Nejen že celý interiér výrazně ztmaví, ale tmavá barva přitahuje teplo, což obzvlášť u vnitřních žaluzií může být problém. Sklo totiž funguje v tomto případě jako lupa, která rozehřívá žaluzie ještě více. Proto se u vnitřních žaluzií nemůžeme bavit o tom, že by vám ušetřily peníze za energie. Nicméně jsou naprosto spolehlivé, pokud jde o bránění ostrému slunci, aby pronikalo do místnosti, a brání pohledům zvenčí.
Venkovní žaluzie vám dokáží ušetřit
Vzhledem k tomu, že se tyto venkovní žaluzie instalují před okno, tak je záruka toho, že vám během roku dokáží ušetřit na energiích. V létě vám nebude pronik teplo do místnosti a v zimě vám zase nebude teplo unikat ven. Na druhé straně jsou venkovní žaluzie velmi příjemné na pohled a mohou dokreslit vnější vzhled vašeho domu.
Samozřejmě i tady máte na výběr z mnoha nastavení, které se dají různě kombinovat. Od schránky, do které se žaluzie skládají, přes lamely až po ovládání. Je tedy vše třeba dobře rozmyslet. Je tedy vždy naprosto na místě poradit se s odborníkem. Zvláště pokud instalaci venkovních rolet plánujete už do postaveného objektu. Může se totiž stát, že původní stavitel nepočítal s tím, že žaluzie budou zvenčí instalovány a je tedy třeba instalovat schránku pohledovou. Pokud jde o ovládání, tak u venkovních rolet jde vždy o motorový pohon.
Když se podíváme jen trochu blíže na nabídku lamel, tak zjistíte, že není dobré, střílet naslepo. Každá má totiž trochu jinou funkci. Jejich rozpoznání je velice jednoduchá, protože každý druh je podobný jinému písmenu. Mezi ty nejpopulárnější patří typy C a Z. Jejich rozdíly jsou potom i pro laika evidentní. “Céčkové“ lamely jdou otáčet na obě strany, což ovšem způsobuje jejich horší funkčnost při zatemnění. Naproti tomu “zetkové“ dokáží při úplném zavření vytvořit absolutní tmu. Pokud byste pak hledali speciální variantu, tak typ S je vesměs stejný jako typ Z, jen se liší právě trochu specifičtějším vzhledem.
Ačkoliv byste si mohli říci, že se venkovní žaluzie zase tolik neliší od venkovních rolet, tak vám každý odborník řekne, že rozdíly jsou naopak velké. Nejde jen o mnohem větší funkčnost v oblasti udržení a propouštění tepla, ale například také v odolnosti proti špatnému počasí. Největší rozdíl je pak v bezpečnosti. Zatímco žaluzie rozhodně nemohou být chápany a ani brány jako bezpečnostní prvek, tak rolety si tento titul připnout mohou. Žaluzie nesplňují kritéria pro to, aby mohli být zařazeny do jakékoliv bezpečnostní kategorie. Proto se doporučuje vždy popřemýšlet ještě o dalších doplňcích jako je například alarm.
Nebojte se zeptat a nechte si poradit
Vzhledem k tomu, že se tu nebavíme o smontování nábytku z hobbymarketu, je na místě apelovat, abyste si vždy všechno nechali zkonzultovat odborníkem. Dnes už většina firem, stejně jako ta naše, nabízí zaměření přímo v ceně. Navíc pokud se jedná o takto důležitý kus stavby, který vám bude dokreslovat krásu domu, bytu nebo interiéru, je lepší mít jistotu, že vše bude uděláno pořádně a precizně. Jde přece jen o vaše dobře utracené peníze a dobře odvedenou práci.