rolety nebo zaluzie

Jsou lepší předokenní rolety nebo venkovní žaluzie?

Upřímně, kolik lidí ze sta vůbec pozná rozdíl mezi roletou a žaluzií? Naprostá většina laické veřejnosti asi netuší. Každý z výrazů označuje naprosto jiný produkt, pro jiný způsob užití. Pojďme se na to nyní společně podívat.

Pokud by byla potřeba to úplně nejvíc zjednodušit, tak název rolety vychází od toho, že se roluje. Rolování neboli navíjení na hřídel je možné pouze v případě, že je roleta v jednom kuse, nebo se vzájemně spojenými lamelami, tak jako je to u předokenních rolet.

Na rozdíl od toho žaluzie má lamely oddělené a spojené páskem takovým způsobem, aby šly lamely vytahovat a skládat na sebe. Asi úplně nejrozšířenějším druhem žaluzií jsou horizontální, které se také skládají z lamel, které jsou uloženy v provazovém žebříčku tak, aby jedna druhou nepřekrývala při naklopení lamel. A tady se dostáváme ke klíčové vlastnosti žaluzií a to je tedy skutečnost, že se dají naklápět.

Jaký je rozdíl mezi předokenními (venkovními) roletami a venkovními žaluziemi?

Primární vlastnost venkovních rolet je bezpečnost. Venkovní rolety jsou už v základním provedení po stažení schopny poskytnout základní úroveň zabezpečení. Sekundární vlastností je odolnost proti povětrnostním podmínkám, kdy se i v případě větru nemusíte bát nechat rolety stažené. To je také důvod, proč se venkovní rolety montují do celých paneláků. Tím obojím se velmi ruší od venkovních žaluzií, které vám bezpečnost ani odolnost proti povětrnostním podmínkám nenabídnou z podstaty věci. Předokenní rolety také dokážou vytvořit absolutní tmu, což se může hodit například pro spánek po noční směně stejně jako výrazné odhlučení od okolního ruchu. Relativní nevýhodou je nemožnost zcela jednoduše regulovat množství světla. Regulovat světlo u rolety se dá nestažením až dolu, neboli zastavením v mezipoloze.

Venkovní žaluzie se naproti tomu vyznačují plynulou možností regulace světla dovnitř pomocí naklápění lamel. Venkovní žaluzie můžou dle individuálního estetického cítění také působit jako zajímavý designový prvek.

Co mají oba tyto typy stínění společného? Značné tepelné úspory při vytápění v zimě. Kvalitní exteriérové stínění, které zabrání přehřívání interiéru v létě. Obě řešení vám umožňují větrání a také vám zajistí soukromí před nežádoucími pohledy. (byť ruku na srdce, venkovní žaluzii vám snadno kolemjdoucí osoba z ulice dokáže rukou lamely nadzvednout nebo vyklopit)

Konečná volba je nakonec vždy jen na vás a záleží na tom, co od vašeho nového stínění očekáváte. Je dobré zvážit plusy a mínusy obou řešení, poradit se s odborníkem na základě preferencí, nebo se přijet osobně podívat přímo na naše vzorkovny do Prahy nebo na Dobříš.